2024. április 16., kedd.       Köszöntjük névnapjukon Csongor nevű olvasóinkat.  Holnap Rudolf napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Deutsch Tamás esete a sánta demokráciával

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. December 1.

Pénteken mégis rabosították lapunk felelős szerkesztőjét, így Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő közel két évvel ezelőtti ígérete, miszerint a munkájából adódó tevékenység miatt újságírót nem rabosítanak, idejétmúlttá vált. A csongrádi tollforgatóról egy bűnügyi technikus négy fényképet készített, s az bekerült a bűnügyi nyilvántartásba. A vonatkozó törvény szerint ujjlenyomatot és DNS-mintát – egyelőre – nem vettek tőle. A büntetőeljárást – egy feljelentés alapján – azért indították, mert egy lapunkban megjelent cikkben szereplő néhány kifejezés „Csongrád Város Önkormányzatára, s annak polgármesteri hivatalára nézve negatív jellegű volt”, ám ez az állítás a felelős szerkesztő és lapunk két jogásza szerint is minden alapot nélkülöz, ezért a gyanúsított a gyanúsítás miatt panaszt tett.

A feljelentés szerint az ominózus cikkben a becsület csorbítására alkalmas kifejezések jelentek meg, melyek Csongrád Város Önkormányzatára és annak polgármesteri hivatalára nézve negatív jellegűek voltak. Az eljárást azonban a hatóság már nem becsületsértés, hanem nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt folytatja. Iratismertetésre egyelőre még nem került sor, így legfeljebb csak sejteni lehet, valójában „honnan fúj a szél”. Mindenesetre az már külön érdekes, hogy miért változtatták meg a vádat rágalmazásra, amelyről érdemes tudni, hogy a rágalmazás vétség, alapesetben egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A rágalmazás súlyosabban minősül, ha az elkövető aljas indokból vagy célból, nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva követi el. Ez esetekben a büntetési tétel két évig terjedő szabadságvesztés. A rágalmazás egyébként csak magánindítványra büntethető, a magánindítvány előterjesztésére a sértett jogosult. Amennyiben a magánindítvány hiányzik, az eljárás megszüntetésének van helye.

Mint kedden megírtuk, az új magyar médiatörvény hatályba lépését követően kirobbant nemzetközi tiltakozás nyomán 2011. január 15-én Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő egy sajtótájékoztatón a nemzetközi közvéleményt azzal nyugtatta, hogy amíg őt a magyar közéletben látni, addig senkinek nincs félnivalója attól, hogy Magyarországon nem lesz sajtószabadság. Mindehhez hozzátette: „2011. január elseje óta egyetlen újságírót sem rabosítottak, és biztos benne, éppen a médiatörvény az egyik garancia arra, soha ne is fordulhasson elő Magyarországon, hogy azért rabosítsanak egy újságírót, mert a munkáját végzi”. Az időközben Csongrád megyei díszpolgárrá választott fideszes politikus ígérete 2012. november 30-án – épp Csongrád megyében – vesztette érvényét. A Szentes Városi Rendőrkapitányságon péntek délelőtt 10 óra 25 perckor ugyanis egy „firkászról” – a munkájából adódóan indult ügyben – készítettek négy fényképet, s azok bekerültek a magyar bűnügyi nyilvántartásba.

Deutsch Tamás figyelmét egyébként 2011. január 15-én minden bizonnyal elkerülte az a tény, hogy „A bűnügyi nyilvántartási rendszerről, az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásáról, valamint a bűnügyi és rendészeti biometrikus adatok nyilvántartásáról” szóló, 2009-ben alkotott törvény alapján már 2011. január 15-én is rabosítani kellett még azokat az újságírókat is, akik ellen akár csak egy politikus, vagy egy hozzájuk hű közszereplő tesz feljelentést. Megvádolt tollforgató adatai csak akkor kerülhetnek ki a nyilvántartási rendszerből, ha az ellene folytatott eljárás megszűnik, vagy a bíróság a jogerős ítéletében ártatlannak nyilvánítja. Vagyis: ha ezentúl bárki bármikor – szinte bárminemű ok miatt – sértve érzi magát, s azt a sérelmet – valami ok miatt – megalapozottnak találja az eljáró hatóság, a sértett feljelentése alapján a "tettes" bűnözőként kezelendő. Ezáltal viszont a tényfeltáró újságírást folytatók ma potenciális bűnelkövetőknek minősülnek, s adott esetben akár kétéves börtönbüntetéssel is „jutalmazhatják” a tevékenységüket.

Deutsch Tamás Brüsszelben, a magyar médiatörvényről folytatott európai parlamenti vitában 2011. február 17-én egyértelművé tette, hogy a tényfeltáró újságíróknak már sincs félnivalójuk Magyarországon, noha korábban atrocitások érték őket. Íme a vitában elmondott egyik felszólalása:

Forrás: YouTube.com/DeutschTamasMEP

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.


 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés