2024. április 26., péntek.       Köszöntjük névnapjukon Ervin nevű olvasóinkat.  Holnap Zita napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A sajtó szabad! – Azt tegyük, amit szabad?

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. November 27.

Deutsch Tamás szerint a munkájából adódóan hazánkban újságírót nem lehet rabosítani! A nemzetközi sajtó plénuma előtt e tényszerű kijelentést 2011. január 15-én tevő európai parlamenti képviselő vélhetően még nem tudott arról, hogy 2012. végén az ő szavai épp abban a magyar megyében nem lesznek igazak, ahol őt díszpolgárrá választották. Egyelőre még mindig talány, hogy pontosan ki és miért tett büntetőfeljelentést lapunk felelős szerkesztője ellen. Az viszont már tény, hogy ma (első nekifutásra) részben rabosítani akarták a „csibész firkászt”, de mégsem tették, egyelőre – a kihallgatáson elmondott kifogása nyomán – állásfoglalást várnak, hogy kiderüljön: Deutsch Tamás két évvel ezelőtti szavai törvényekkel alátámaszthatók-e? Egyúttal viszont bizonyára sokak számára az is kiderül, hogy egy nyíltan párthoz kötődő hivatalvezető, vagy „politikai tűzhöz közel ülő” hivatali alkalmazott ezentúl egyértelmű bizonyíték, hitelt érdemlő megalapozottság nélkül – feljelentgetéseket írogatva – bármely tollforgató személyt bűnözővé degradálhat, avagy akad, aki megállítja a már két év elteltével is „pallosjogra törő kiskirályokat”.

Orbán Viktor miniszterelnök 2011. január 19-én az Európai Tanács magyar elnöksége programjának vitája közben azt mondta: ne gondolja senki, hogy az internet világában Magyarországon bármi módon is sérülhet a sajtó szabadsága, mert e szabadságot nem is akarja korlátozni senki, de még ha akarná sem tudná megtenni. Hozzátette: a választást a Fidesz 210-ben az internet és a Facebook szabadságát is kihasználva nyerte meg, ezért is jól tudja, mit jelent e szabadság értéke. Az alábbi videón a brüsszeli vita végén elhangzott kormányfői összegzés teljes egészében, vágatlanul látható, hallható:

Magyarországon 2011-ben is sajtószabadság van! Ezt pedig már négy nappal előbb, 2011. január 15-én a fideszes Deutsch Tamás jelentette ki, aki szerint az elfogadott új médiatörvény továbbra is olyan jogszabályi keretet határoz meg, amely garanciáját adja a sajtó szabadságának. A politikus közölte azt is, hogy „amíg őt a magyar közéletben látni, addig senkinek nincs félnivalója attól, hogy Magyarországon nem lesz sajtószabadság”. Az európai parlamenti képviselő budapesti sajtótájékoztatóján – példát említve – azt mondta: „2011. január elseje óta egyetlen újságírót sem rabosítottak, és biztos benne, éppen a médiatörvény az egyik garancia arra, soha ne is fordulhasson elő Magyarországon, hogy azért rabosítsanak egy újságírót, mert a munkáját végzi”. Mindezek után, némi élcelődéssel, megjegyezte: néhány éve, az MSZP-SZDSZ-kormány alatt "mintha Magyarországon újságírókat rabosítottak volna".

Ehhez képest 2012. november 27-én a Szentes Városi Rendőrkapitányságon lapunk felelős szerkesztőjét részben rabosítani akarták, mégpedig egy olyan ügyben, amelyben a Körös-toroki Napok körüli anomáliákról megjelent cikksorozat egy részében épp az a nem túl gyakori helyzet fordult elő, hogy a csongrádi önkormányzat, s annak hivatala érdekeit védte. A feljelentést tevő hivatalnok, vagy hivatalvezető valószínűleg eltévesztette a feljelentés tárgyát, vagy csak egyszerűen úgy gondolhatta, egy sorozatból kiragadott cikk címe, vagy egy-egy szövegkörnyezetből kiragadott félmondat állítását magára véve rögtön bűnözővé degradálhat egy állandóan a politikai törekvése(ik) útjába álló tollforgatót.

A számozott táblácskával, több oldalról készülő fényképfelvételek a teljes rabosításnak ugyan csak egy részét jelentik, ám az ilyesfajta „sztárfotók” valójában a rabosítás alapjai, amelyeket rágalmazás, vagy becsületsértés gyanúja miatt – Deutsch Tamás szerint – munkájukat végző firkászok esetében nem lehet Magyarországon elkészíteni. Természetesen elképzelhető, hogy röpke két év alatt gyökeresen megváltozik egy nagy párt, s főként a vidéki csatlósainak demokráciához fűződő viszonya. Az viszont talán nemzetközi szinten is elgondolkodtató lehet majd, hogy belesodornak-e kiváló szaktudású egyenruhásokat olyan mocskos politikai ügyekbe, amelyekbe vétek egy demokratikusan működő testületet – legfőképpen helyi, önös érdekek kiszolgálása végett – beleszorítani.

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.


 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés