2024. április 25., csütörtök.       Köszöntjük névnapjukon Márk nevű olvasóinkat.  Holnap Ervin napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Kitüntetés – Bátorrá nyilvánították

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. Augusztus 22.

Furcsa módon kapott augusztus 17-én egy elismerést a helyi tűzoltóparancsnok. Szabó Bogár Imre János annak ellenére megkapta és átvette a „Bátorságért érdemjelet”, hogy a belügyminiszter által adományozott kitüntetés indoklásban szereplő tizennyolc személyt (szerencsére!) nem kellett se megmentenie, se kimenekítenie. A tűzoltó őrnagy egyébként az ominózus tűzeset kapcsán érdemelt volna elismerést, hiszen egy sajátosan alakult tűzoltási helyzetben a szabadságát azonnal megszakítva, civil ruhában érkezett a Dózsa György téri tűz helyszínére, majd – az első tűzoltóegység kiérkezéséig – védőfelszerelés nélkül is tette, amit egy ilyen helyzetben a hivatása iránt elkötelezett tűzoltónak tennie kell. A csongrádi mentőápolók egyébként szintén cselekedtek, hiszen az égő épülethez elsőként a mentők érkeztek meg, s két szolgálatban lévő mentőápoló – valamint a rövidesen helyszínre ért további két, szolgálaton kívüli kollégájuk – végigjárta a lakásokat, de (szerencsére!) ők is csak azt tudták megállapítani, hogy az egyre inkább égő épület lakásaiban már senki sem tartózkodik.

A Belügyminisztérium a központi épületében államalapító Szent István király ünnepe alkalmából augusztus 17-én ünnepséget tartott. A rendezvényen beszédet mondott Tállai András önkormányzati államtitkár, aki kiemelte: a kormány feladata és célja, hogy a Szent István király által létrehozott alapra építve újra erőssé, biztonságossá tegye az országot.

Az ünnepségen huszonkilencen köztársasági elnöki kitüntetésben, negyvenkilencen miniszteri elismerésben részesültek, nyolcan „Életmentő emlékérmet”, hatan „Bátorságért érdemjelet” vehettek át. Utóbbiak között volt a csongrádi tűzoltóparancsnokság parancsnoka is.

A hivatalos indoklás szerint Magyarország Kormánya – a belügyminiszter előterjesztésére – kiemelkedő helytállása, bátor magatartása elismeréséül „Bátorságért érdemjelet” adományozott, s jutalomban részesítette Szabó Bogár Imre János tűzoltó őrnagyot, a Csongrádi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság parancsnokát, aki tizennyolc személyt menekített ki egy társasházból, ahol tűz keletkezett.

Az indoklás „szépséghibája”, hogy abból csupán annyi igaz, hogy égett a társasház. A csongrádi Dózsa György téri épület egyik tetőtéri lakásában keletkezett tűzhöz valójában hosszú időn keresztül nem érkezett tűzoltó. Az esetről folyamatosan a helyszínről számoltunk be. Megírtuk: „Szerencsétlen véletlenek sorozatos egybeesése miatt hatalmasodott el az a lakástűz, amely a Dózsa György téri társasház buszparkoló melletti részén, az egyik lakás tetőtéri részében, vélhetően egy frissen felújított klíma egyik egységének felrobbanása miatt indult el. A család tagjai közül épp otthon tartózkodók nem sérültek meg, egy percen belül értesítették a tűzoltókat, ám a csongrádi lánglovagok mindkét egysége egy bokrosi határszéli tarlótűz oltásán dolgozott, ezért a riasztás után bő negyed órával érkezett csak meg az első, szentesi tűzoltóegység, melyet öt percen belül a szentesi létrás kocsi követett. (…) A kiadható legnagyobb, „5-ös kiemelt” fokozatú riasztás miatt folyamatosan érkezett vidéki tűzoltók dolgát számos körülmény nehezítette. Így például az egyik lezárt lakásban egy vadász elzárt lőszereit is elérhették volna a lángok, ezért a posta előtti park teljes területét, valamint a környező utakat és járdákat ki kellett üríteni.”

A helyszínre elsőként az Országos Mentőszolgálat két egysége érkezett. Két mentőápoló azonnal a lépcsőházba indult. Őket pár perc múlva követte két, épp a közelben tartózkodó, szolgálaton kívüli kollégájuk. A szolgálati szabályzat szerint a helyszínen a mentésirányító Lantos László mentőtiszt lett, aki a kialakult helyzetről a területi mentőszervezet ügyeletes vezetőjét is értesítette. Az épületből visszaérkezett mentőápolók információi alapján megállapítható volt, hogy a tűz által érintett lépcsőházban már senki sem tartózkodik, de ilyen helyzetben természetesen semmit sem lehet biztosra venni, így a mentők felkészültek egy esetlegesen szükségessé váló nagyobb beavatkozásra is.

A Dózsa György téri parkban a nézelődőkből eközben kisebb tömeg gyűlt össze, akik körében felerősödött a félelemérzés, mert hosszú időn keresztül sem érkeztek a tűzoltók, noha a helyszíntől a csongrádi tűzoltóság alig négyszáz méterre található. Ekkor a saját gépjárművével, rövidnadrágban és pólóban érkezett meg a tűzoltóparancsnok, aki azonnal az égő épületbe indult, s ő is végigjárta a lakásokat, s személyesen is meggyőződött arról, hogy a lépcsőház lakásaiban senki sem tartózkodik. Menekíteni (szerencsére!) már senkit sem kellett.

Elsőként – a tűz keletkezése után mintegy fél órával, a bejelentést követően mintegy húsz perccel később – a Csongrádhoz legközelebb eső tűzoltóparancsokság, a szentesi gépjárműfecskendője, majd pár perc múlva a létrás gépjárműve érkezett a helyszínre. Nem sokkal később két egység érkezett Kiskunfélegyházáról. Ezt követően a környező településekről (Kunszentmárton, Szarvas, Orosháza, Kistelek) további gépjárműfecskendők érkeztek. A tűz oltásán rövidesen már a bokrosi határszélről visszaérkezett csongrádi két egység is dolgozhatott. Mivel az oltáshoz különleges szereket – két létrás járművet – is vezényletek, automatikusan a legmagasabb – kiemelt ötös fokozatú – riasztást rendelték el.

Az összesen kilenc tűzoltóegység tagjai harmincnégy Celsius-fokban, extrém körülmények között dolgoztak. Az ivóvíz-ellátásukról egy ideig a Kertvendéglő és a közeli Erzsébet kávézó személyzete gondoskodott, de – ahogyan a helyszínen láttuk – nem sokkal később az ásványvízellátáshoz már az önkormányzat illetékes intézményének munkatársai is hozzájárultak.

A hatalmassá vált tüzet többórás munkával sikerült csak megfékezni. A lépcsőházban lakók gyors és céltudatos reagálásának köszönhetően az épületben egyetlen civil sem sérült meg, s menekíteni sem kellett senkit. A helyszínen mindenki a legjobb tudása szerint végezte a feladatát. Az is biztos, hogy a kiváló lánglovagokból álló csongrádi tűzoltóállomány bármely tagja – akár szabadságról érkezve, akár civil ruhában is – az égő épületbe is bement volna a veszélyben lévőkért, de erre (szerencsére!) nem volt szükség.

Az augusztus 20-i ünnep alkalmából a kitüntetési javaslatok során a csongrádi tűzoltóparancsnok számára valakik mindenképpen kitüntetést szerettek volna juttatni. A feladattal megbízott személy egy meglehetősen hevenyészetten összeállított előterjesztést készített, amelyet a Belügyminisztériumban – a kitüntetés odaítélésénél, s az indoklásnál is – felhasználták. Eközben azonban olyan ügybe kevertek egy tűzoltót, amibe legfeljebb politikusokat lenne érdemes süllyeszteni.

A „bakit” tetézi, hogy a pártalapú hazugsággyártás során is sikerült tovább „áztatni” egy gyalázásra nem érdemesült embert. A csongrádi önkormányzat jelenlegi vezetése által közpénzből fenntartott egyik „néphazugság” egyenesen azt írja, hogy a parancsnokot „életmentő emlékéremmel” tüntették ki.


Nagyításhoz kattintson a képre!

A féligazságot a „néphazugságtól” a megyei lap is átvette, így tűzoltószakmai körökben is kialakult egy komoly felháborodás, amelynek egy része a megyei lap online változata által közölt cikkhez kapcsolódó fórumban is olvasható.

A politikának ismét sikerült lejáratnia egy becsületes embert, s sikerült elérnie a hivatásos életmentők társadalmi megítélésének további általános amortizációját is.

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.


 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés