2024. április 23., kedd.       Köszöntjük névnapjukon Béla nevű olvasóinkat.  Holnap György napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Önkormányzati kitüntető díjakat ad át a polgármester

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. Október 22.

A város önkormányzatának képviselő-testülete a szeptember 27-i ülésén, zárt ajtók mögött hozott döntést különféle díjak adományozásáról. E helyi önkormányzati kitüntetéseket – a pedagógiai-díj kivételével – idén is az október 23-i ünnepi képviselő-testületi ülésen adja át Kőrösi Tibor polgármester. Közszolgálati-díjban részesül Gál József állatorvos, közművelődési-díjat kap Ferentzi Katalin színtársulat-vezető és Balogh György filmrendező, testnevelési- és sportdíjat vehet át Kátai-Urbán Judit edző, egyesületi elnök. Egészségügyi- és szociális-díjjal ismerik el Gali Ida gyermekorvos és Szrnka Jánosné osztályvezető nővér tevékenységét. Környezetvédelmi-díjjal tüntetik ki az 553-as számú Szent Imre herceg cserkészcsapatot. Az ünnepi testületi ülés kedd délelőtt 10 órakor kezdődik a művelődési központ Magyar Király-dísztermében.

Az önkormányzati képviselő-testület döntése értelmében közszolgálati díjban Gál József állatorvos részesül.

A hivatalos határozat szerint „Dr. Gál József csongrádi születésű, az alap- és a középfokú tanulmányait Csongrádon végezte: a Kossuth Lajos Általános Iskolában, illetve a Batsányi János Gimnáziumban. A Budapesti Állatorvostudományi Egyetemen1977-ben szerzett diplomát. Ezt követően 1987-ig a Bokrosi Kossuth Mezőgazdasági Termelőszövetkezet üzemi állatorvosaként dolgozott, 1988-tól 1991-ig a szövetkezet felgyői baromfitelepén látta el az állatorvosi teendőket, majd 1998-ig a telep szaktanácsadó állatorvosa volt. Ezen feladataival párhuzamosan magánvállalkozásoknál is ellátott szaktanácsadói, telepvezető állatorvosi megbízatást. 1995 óta a Csongrád Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal hatósági feladattal megbízott állatorvosa. 1998 óta a Csongrád Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás körzeti állatorvosa, 2008-tól 2011-ig megbízott városi főállatorvos. Szívén viseli a város lakosainak problémáit, és a szűkebben vett szakmai feladatok mellett igyekezett segítséget nyújtani a hozzá fordulóknak problémáik megoldásában. A rendszerváltás időszakában úgy érezte, hogy a közéletben is szerepet kell vállalnia, 1990-től 1994-ig tagja volt a helyi önkormányzati vezetésnek, Bokros városrész egyéni körzeti képviseletét látta el. Jelentős részben köszönhető az ő személyes közreműködésének és érdekérvényesítő képességének, hogy a városrész egy templommal gazdagodott. Kiemelkedő szakmai tudása mellett közvetlen természete és empátiája is hozzájárult ahhoz, hogy az emberek nem a hatósági személyt látják benne, hanem barátként, szakemberként tisztelik. Több évtizedes lelkiismeretes munkájának, a város lakossága közmegbecsülésével végzett tevékenységének elismerése a Közszolgálati-díj.

Közművelődési-díjat ketten vehetnek át: Ferenzti Katalin és Balogh György.

A hivatalos határozat szerint „Ferentzi Katalin rendezőként gyermekekkel és felnőttekkel egyaránt foglalkozik. Drámapedagógus diplomáját 2000-ben szerezte meg, s gyermekszínjátszó és drámajáték vezetői tanfolyamot is végzett. Gyermekekkel több formában is foglalkozik. A Galli János Alapfokú Művészetoktatási Intézményben a színjátszás alapjaira tanítja a gyerekeket. A Futrinka Színjátszócsoport a művészeti iskola tehetséges tanulói részére biztosít fellépési lehetőséget. Nemzetközi és hazai gyermekszínjátszó találkozókon egyaránt sikeresen szerepelnek. A Zsizsik Diákszínpad biztosítja az utánpótlást a felnőtt társulat számára. Rendszeres drámatáborokat szervez a városban, melyeken nem csak a helyi, hanem vidéki gyerekek is ismerkednek a színjátszás alapjaival. A Csongrádi Színtársulat darabjainak rendezőjeként végzett munkáját teltházzal ismeri el a csongrádi közönség. Alföldi Menyegző elnevezésű népi játék keretében mutatták be a régi hagyományokat az érdeklődők számára. A gyermek és felnőtt színjátszás terén végzett fáradhatatlan tevékenységének elismerése a Közművelődési-díj.”

Szintén a hivatalos határozat szerint „Balogh György már egyetemi tanulmányai alatt kisfilmeket, klipeket, reklámfilmeket készített. Referenciamunkái alapján Los Angelesben vehetett részt hároméves szakmai képzésen. Pályafutása következő állomása Sidney volt, ahol fél éven át részt vett a Mátrix című film forgatásán. Nemzetközi filmszakmában szerzett tapasztalatait kamatoztatva döntött úgy, hogy Magyarországon szeretne élni és alkotni. Első játékfilmjét Pizzás címmel 2001-ben mutatták be, mellyel rögtön díjat is nyert. Következő filmje elkészítésekor, a klasszikus Tüskevár című regény újraforgatását tűzte ki célul. A felvételek jelentős része – 2004 és 2006 között – szeretett városában, Csongrádon készült. A forgatás során számos csongrádi lakost bevont a film készítésének folyamatába. Megörökítették Csongrád és környéke természeti adottságait, vízi világát. A filmet októbertől láthatják a magyar mozikban. Csongrád város értékeinek széles körben történő megismertetése érdekében végzett tevékenységének elismerése a Közművelődési-díj.”

Testnevelési- és sportdíjban részesül Kátai-Urbán Judit.

A hivatalos határozat értelmében „Kátai-Urbán Judit a 2006. októberében alakult Csongrádi Fitness Sportegyesület alapítója, elnöke. Az egyesületben sportoló gyerekek létszáma folyamatosan emelkedett, 2012-ben már 29 versenyzővel és sok kezdővel folynak az edzések, minden hétköznap. A fitness viszonylag új sportág Magyarországon. A testi-lelki fejlődés szempontjából egyaránt fontos egészségtudatosságra, kitartásra, harmóniára nevel. Összetett női sport, melyben nagy szerep jut az erőnlétnek, a technikai tudásnak, a ritmusérzéknek, a táncnak, a szépségnek egyaránt. Egy versenygyakorlatnak ötvöznie kell a torna, a ritmikus gimnasztika, az aerobic elemeit és a tánclépéseket. Az edzők segítségével, kemény munka árán sajátítják el a szükséges technikai elemeket és állítják össze gyakorlataikat a fiatal lányok. A Fitt Kid versenyek csongrádi fordulója évek óta sok versenyzőt és nézőt vonz. Színvonalas bemutatókkal erősítik a város jó hírét. Tanítványainak fellépése a városi rendezvények rendszeresen visszatérő színfoltja. Az egyesület vezetése hétköznap és hétvégén egyaránt rengeteg időt és energiát igényel a kétgyermekes anyukától, de a feladatainak mindig maradéktalanul eleget tesz. Kátai-Urbán Judit egyesületi elnök közösségért végzett fáradhatatlan tevékenysége elismerése a Testnevelési és sportdíj.”

Egészségügyi és szociális-díjat dr. Gali Ida és Szrnka Jánosné vehet át.

Az önkormányzati határozat szerint „Dr. Gali Ida általános iskolai tanulmányait Csépán, középiskolai tanulmányait Szentesen, a Horváth Mihály Gimnáziumban végezte. Az orvosi diplomáját 1976-ban a Szegedi Orvostudományi Egyetemen szerezte meg. Gyógyító munkáját az orosházi kórház gyermekosztályán kezdte. Csongrádra 1980-ban került, két évig iskolaorvosi feladatokat látott el, közben megszerezte a gyermekorvosi szakvizsgát. 1982-től máig (házi) gyermekorvos. Tudta és tudja, hogy az orvosi munka nehéz, mert az állandó önfejlesztés ellenére is az ismeretek végesek, a megoldandó feladatok pedig sokszor újak. Körzetéből adódóan különösen sok szociálisan hátrányos családdal kerül kapcsolatba. Jelentős az a felvilágosító prevenciós tevékenység, melyet ezen a területen végez. Munkáját vidámsága, a közösségért való tenni akarása és a szeretet megismerő ereje hatja át. Szereti a gyermekeket, ismeri a rá bízott családok életét, küzdelmét, aggodalmát. Ez az ismeret idővel szeretetté alakul át és ez ad számára erőt a gyógyításhoz, a legjobb ismeretek megszerzéséhez.

Városunkban nagyon sok gyermekéért aggódó szülő hálás szívvel gondol rá. Több évtizedes gyógyításban eltöltött munkássága példaértékű, munkája elismerést érdemel.”

A hivatalos határozat alapján „Szrnka Jánosné 1968. 03. 1-től közalkalmazottként dolgozik. Az általános ápolói oklevelet 1968-ban szerezte meg. Pályáját az egészségügy területén kezdte a Békés Megyei Tanács Kórházában, Gyulán. Később ápolónőként a Békéscsabai Városi Tanács Közkórházában dolgozott. A szociális szférával a Szarvasi Szociális Otthonban végzett munkája során alakult ki kapcsolata. Csongrádon 1972. óta dolgozik, jelenleg a Piroskavárosi Idősek Otthonában osztályvezető nővér. Az intézmény szervezeti átalakulásában, átalakításában aktívan részt vett. A munka, a család ellátása mellett folyamatosan képezte magát: 1986-ban képesített könyvelői szakképesítést szerzett, majd 1998-ban hospice továbbképzésen, 2001-ben mentálhigiénés asszisztensi képzésen vett részt. Minden munkaterületen lelkiismeretesen, a munkatársai, az otthon lakói és a hozzátartozók együttes megelégedésével végzi a rábízott feladatokat. Szeretettel fordul az idősek felé, minden erejével arra törekszik, hogy napjaikat minél színesebbé, változatosabbá tegye. Munkáját nagy empátia és segítőkészség jellemzi. Közösségteremtő képességének köszönhetően szinte családtagként vezeti a munkahelyi közösséget. Precíz munkavégzése, munkaszeretete, lelkiismeretes munkavégzése példaértékű. Munkáját hivatásának tekinti, amit nagy szakmai alázattal végez. Embersége, tenni akarása követendő minta a segítő szakmában dolgozók számára.”

Környezetvédelmi-díjban az 553. számú Szent Imre herceg cserkészcsapat részesül.

A hivatalos határozat szerint „az 553. számú Szent Imre herceg cserkészcsapat 1989. szilveszterén éledt újjá, majd 1990. év tavaszán tett a 12 cserkészből álló csapat ünnepélyes keretek között fogadalmat, sok csongrádi és megyei lakos és már aktív cserkész jelenlétében. Három év múlva már 72 cserkésszel büszkélkedhettek. Nemcsak a fiúk, de a lányok is szívesen csatlakoztak a cserkészek soraiba.

2009-ben közel 50 cserkész ünnepelte meg a csapat újjáalakulásának 20 éves évfordulóját. A cserkészet életforma, mely attól válik azzá, hogy ad egy olyan eszményt, amelynek eléréséért érdemes küzdeni, közösséget ad, amely támogatja tagjait ezen az úton. A cserkészek viselkedése minden percben tetten érhető, mert ez nem egy szertartásrend, hanem egy belülről fakadó életvitelt jelent, és mindezek azt a célt szolgálják, hogy jobb világot hagyjunk magunk mögött. A Szent Imre herceg cserkészcsapat ezeknek az elvárásoknak messzemenően eleget téve a cserkészeket mindig környezetük rendezetten és tisztán tartására, az épített és természeti környezeti értékek megőrzésére neveli. Értékes környezetvédelmi, megóvási tevékenysége volt a csoportnak a tavalyi évben az Ellés-monostori ásatás környezetének rendbehozatala. A munkálatokat a Csongrád Megyei Kormányhivatal Kulturális Örökségvédelmi Iroda engedélyének birtokában, szakmai segítségnyújtás mellett végezték. Sikerült megtisztítaniuk a romokhoz vezető utat. Két fából készült útjelzőt és egy ismertető táblát helyeztek el. A feltárások körül 5-10 méter távolságban megtisztították a környezetet, a feltárt alapokon vegyszeres kezelést is alkalmaztak. Egy szabadon lévő régi, mély és balesetveszélyes kútnyílást fedlappal láttak el. A cserkészcsapat tervei között szerepel a terület évenkénti karbantartása. A tavalyi évben elvégzett munkájuk volt a Körös-torokkal szemben, a Nagyrétben, egy elhagyott gyalogösvény megtisztítása, mely ezzel kirándulásra alkalmassá vált. Az ösvény a Feketevár-tanösvény nevet kapta. Példamutató önkéntes munkájuk, vállalásuk elismerése a Környezetvédelmi-díj.”

A díjakat az október 23-i megemlékezések keretében, a Magyar Király díszteremben kedd délelőtt 10 órakor kezdődő ünnepi képviselő-testületi ülésen Kőrösi Tibor polgármester adja át.

„A helyi kitüntető cím, valamint díjak alapításáról és adományozásáról” szóló helyi rendelet szerint a kitüntető díjakkal oklevél, plakett és pénzjutalom jár. A pénzjutalom összege egyén részére a mindenkori polgármesteri alapilletmény havi bruttó összegének 25 százaléka, közösség, szervezet vagy család esetén 50 százaléka. (Kőrösi Tibor bruttó havi illetményalapja jelenleg 521 ezer forint.)

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.


 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés