2024. március 28., csütörtök.       Köszöntjük névnapjukon Gedeon és Johanna nevű olvasóinkat.  Holnap Auguszta napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Koszorúzások, kitüntetések és előadások

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. Október 22.

A magyar társadalom története felfogható egyfajta megtorlástörténetként is, s ez lényegében – beleértve a kádári megtorlásokat, melyek a háromszázhatvanhét végrehajtott halálos ítélettel, s a több mint harmincezer bebörtönzöttel – keretbe foglalja az ’56-os eseménysort. Mivel a pártállam léte a társadalmi kontroll totális felszámolásán alapult, ama rendszert megreformálni nem lehetett, de nem is lett volna érdemes. A témáról október 23-án délután 4 órától egy nívós konferenciát rendeznek a Tari László Múzeumban. A városi megemlékezést – több helyszínen – kedd délelőtt tartják, az ünnepi képviselő-testületi ülés és a városi ünnepség 10 órakor kezdődik a Magyar Király-díszteremben. A csongrádi konferencia kezdete előtt egy órával Szentesen megnyitják az Alföldi Fotószalon tárlatát, melyen a csongrádi Német Gabriella alkotása is a legjobb fotók között szerepel.

A diktatúrával és az egypárti hatalmi ambícióval a gyakorlatban nem volt összeegyeztethető semmilyen valóban demokratikus intézmény. Mint Nagy Imre snagovi jegyzeteiben írja, a társadalom mindaddig nem fogja elfogadni a vele elhitetett szép szocialista jövendőt, míg egyre növekvő befektetéseivel nem látja arányban a közös és egyéni hasznát erőfeszítéseinek. Ezekkel a közös tehertételekkel, feloldhatatlan ellentmondásokkal jutunk el 1956. októberéhez, ahol a megbénult pártállami szisztémával és csődbe jutott utópikus kísérlettel szemben alternatívát kellett adni. S a magyar társadalom adott is.


Nagyításhoz kattintson a képre!

Péter Gábor „cégének”, az ÁVH-nak az ökle a vidéki agrártársadalmat, így Csongrád népességét is – a mindennapi felesleges vegzáláson túl – az agrárstruktúra, azaz a birtokszerkezeti reform átalakításán keresztül érintette elsődlegesen. A magángazdálkodás ellehetetlenítését szolgáló adminisztratív és fizikai intézkedések 1953-ig hatszázezernél több parasztcsaládot érintettek. Csongrádon a helyi tanács pénzügyi osztálya kétszázötvenhét kulákot tartott nyilván, viszont azt nem tudni, hogy mindegyikük huszonöt hold feletti birtoktesttel rendelkező parasztgazda volt, avagy a „felsőbb utasítást” teljesítve olyanokat is beírtak eme kategóriába, akik nem feleltek meg a kritériumoknak. Ezen kérdéseknek mélyebb összefüggéseivel foglalkozik a két egyetemi oktató, a csongrádi forradalmár-résztvevő Botos József és hitvese, Botos Katalin, valamint a levéltári anyagok egy részét vizsgáló Gulyás Martin egyetemi hallgató a Tari László Múzeumban kedd délután 4 órakor kezdődő ünnepi emlékkonferencián, amely nyílt, s amely végén a témáról akár vita kibontakoztatására is lehetőség nyílik.

A konferenciát megelőzően, délelőtt a város vezetése tart koszorúzásokat, ünnepi képviselő-testületi ülést és városi megemlékezést.


Nagyításhoz kattintson a képre!

Csongrádi fotós munkái is láthatók az ünnepnap délutánján a XVIII. Alföldi Fotószalon pályázatára beküldött alkotásokból nyíló kiállításon. A Szentesi Művelődési Központ és a Szentesi Fotókör közös hagyományos ünnepi rendezvénye kedd délután 3 órakor kezdődik Szentesen, a Tóth József utcai művelődési és ifjúsági házban. A tárlaton – amelyet Szirbik Imre, Szentes polgármestere nyit meg, s amely november végéig tekinthető meg – harminchárom fotós, közöttük a csongrádi Német Gabriella mutatják be.

A Jobbik Csongrád Megyei Szervezete autóbuszt indít fél 12-kor Csongrádról Budapestre, a Jobbik Magyarországért Mozgalom központi rendezvényére. Az utazás díjtalan, hétfő délután egy hely még szabad volt, a részvételi lehetőségről információ a Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse. e-mail címen kérhető.

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.


 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés