2024. április 25., csütörtök.       Köszöntjük névnapjukon Márk nevű olvasóinkat.  Holnap Ervin napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Pro urbe! – Kitüntetés Ungerbauer Györgynek

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. Október 20.

A város önkormányzatának képviselő-testülete a szeptember 27-i ülésén, zárt ajtók mögött hozott döntést a „Pro Urbe – Csongrád” (Csongrád Városért) kitüntetés ez évi adományozásáról. A határozat értelmében az egyik legrangosabb helyi elismerést idén Ungerbauer György szőlész-borász kertészmérnök, a Csongrádi Hegyközség elnöke veheti át. A kitüntetést az október 23-i ünnepi képviselő-testületi ülésen Kőrösi Tibor polgármester adja át.

A határozat értelmében Ungerbauer György kitüntetése az alábbiak szerint indokolható:

„Műszaki beállítottságú családban született Csongrádon. A csongrádi Batsányi János Gimnáziumban érettségizett. 1968-ban kezdett a szőlőtermesztéssel foglalkozni, és ekkor rakta le szőlő-szaporítóanyag iskolájának alapjait. A Kecskeméti Kertészeti Főiskolán szerzett diplomát 1975-ben szőlész-borász kertészmérnökként. 21 évig dolgozott a Bokrosi Kossuth Termelőszövetkezetben, először gyakornokként, majd a diploma megszerzése után szőlészeti-borászati ágazatvezetőként, ahol 300 hektár szőlőültetvény termesztését koordinálta, és a hozzá tartozó borászatot vezette. 1981-ben a szakminisztérium a „Kiváló Kistermelő” címet adományozta gazdaságának a szaporítóanyag-termesztésben elért minőségi és termelési sikereiért. 1987-ben, a rendszerváltás előtt két évvel, otthagyva a termelőszövetkezet nyújtotta biztonságot, magánvállalkozó lett. Jelenleg az ország legnagyobb európai gyökeres szőlő-szaporítóanyag iskoláját működteti, ahol közel 40 szőlőfajta szaporítását végzi évente. A családi alapokon működő gazdaságában 40 hektár szőlőültetvényen 15 fajta termesztését végzi. A Csongrádi Borvidéken is érezhető, a szőlőtermesztést és borászatot sújtó nehézségek ellenére folyamatosan telepít szőlőültetvényeket, példát mutatva ezzel a szőlőtermesztőknek, és jelezve, hogy ennek az ágazatnak a Csongrádi Borvidéken is van jövője. Szőlőültetvényei terméseiből állítja elő a csongrádi termőtáj kiemelkedő minőségi borait. 11 önálló fajta palackos bort készít, melyekkel országosan egyre több helyre eljut a Csongrádi Borvidék és Csongrád városának hírneve. Minőségi palackos borainak címkekollekciója teljes egészében Csongrádot reprezentálja. Az Ungerbauer Családi Borpince borainak címkéi Csongrád eredeti nevére – Feketeföldvárra – utaló bástyafokokkal és Csongrád város címerének feltüntetésével büszkén hirdetik városunk és szőlőtőkéink múltját, jelenét és jövőjét. A borvidéki-, az országos- és a nemzetközi borversenyeken nevezett borai évek óta folyamatosan kiemelkedő eredményeket érnek el.

Az ország különböző pontjain borfesztiválokon, borbemutatókon és borvacsorákon hirdeti a Csongrádi Borvidék és ezen belül Csongrád város szőlőtermesztésének hírnevét. A Csongrád megyében működő vállalkozások vezetői büszkén ajándékozzák meg az Ungerbauer Családi Borpince termékeivel üzletfeleiket, partnereiket. 2005-től a Csongrádi Hegyközség elnökeként képviseli a csongrádi szőlőtermesztők érdekeit. A Csongrádi Borvidék Tanácsának vezetőségi tagjaként is hozzájárul a borvidék hírnevének öregbítéséhez. Nevéhez kötődik, hogy a Csongrádi Borvidék központja 2009 májusától a névadó városba került. Határozott véleményével rendszeresen képviseli a sajtóban a szőlőtermesztők és borászok érdekeit, népszerűsítve ezzel a Csongrádi Borvidéket és a csongrádi borokat. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége a vállalkozása területén elért kiemelkedő eredményeiért és közéleti tevékenységéért 2010 decemberében az év vállalkozója díjban részesítette, melyet Demján Sándor adott át részére Budapesten a Művészetek Palotájában a Prima Primissima díjátadó gála keretein belül. Ugyanebben a hónapban tüntette ki a Csongrádi Borvidék Tanácsa a Csongrád Megye Év Borásza címmel.

Munkásságának méltó megbecsülése a „Pro Urbe – Csongrád” kitüntetés.”

„A Pro Urbe – Csongrád kitüntetésről és adományozásának rendjéről” szóló helyi rendelet részletesen meghatározza, hogy kinek, illetve kiknek adományozható az elismerés. A rendelet első paragrafusa első bekezdése szerint a helyi önkormányzati képviselő-testület e kitüntetést a város érdekében kiemelkedő tevékenységet végzett személyek, szervezetek elismerésére alapította. A rendelet második paragrafusa első bekezdése értelmében a „Pro Urbe – Csongrád” kitüntetés azoknak a személyeknek (szervezeteknek és közösségeknek) adományozható, „akik (amelyek) a városért kifejtett tevékenységükkel, alkotásaikkal kiemelkedően hasznos munkát végeztek, s ennek révén a város értékeit növelő, maradandó eredményeket értek el”.

A „Pro Urbe – Csongrád” kitüntetéssel pénzjutalom is jár, melynek összege magánszemély kitüntetése esetén a mindenkori polgármesteri alapilletmény havi bruttó összegének az 50 százaléka, míg közösség, vagy jogi személy kitüntetése esetén a 75 százaléka. (Kőrösi Tibor bruttó havi illetményalapja jelenleg 521 ezer forint.)

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.


 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés