2024. április 25., csütörtök.       Köszöntjük névnapjukon Márk nevű olvasóinkat.  Holnap Ervin napja lesz.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Lakatot hozott az új esztendő (fotókkal)

Hírek - Közélet

CSONGRÁD - 2012. Január 15.

Újfent lakat került a legendás hírű Dob utcai üzletre, amely a rendszerváltás előtt Fűszer Csemege elnevezéssel indult, s az utóbbi két évben Gyümölcskosár néven működött. Az egykori boltocskát még az új évezred elején a tulajdonos bővítette ki, de két éve bezárta, majd bérbe adta a zöldségdiszkontot működtető Szántó Jánosnak, aki december 31-én ismét bezárta. A kereskedővé avanzsált szelevényi gazdálkodó Szilveszter napján baráti, munkatársi és üzlettársi körben bográcsos birkapörkölttel, „Bartók-roséval”, valamint végkiárusítással búcsúzott a vállalkozói élettől.

Megszűnt egy családi vállalkozás Csongrádon. Egy ilyen eset ma már annyira számít hírnek, mint amikor a család palotapincsije megkergeti a háziasszony vendégszeretetét élvező postásfiút. Vagyis akad abban még némi pikáns érdekesség, de a történet mégsem kívánkozik címlapra, de még hírhasábra sem. Ennek ellenére Szántó János és családja esetével mégis foglalkozunk, hiszen az kortünetnek tekinthető.

A szelevényi gazdálkodó fél évtizede vetett szemet a Csongrádban rejlő lehetőségekre, s a kiváló tiszazugi földeken termelt burgonyáját árulni kezdte a Szegedi úti volt autómosó épületében. A megfizethető árak, s az ízletes krumpli ötven-hetven kilométeres körzetből vonzotta a vásárlókat, így gyorsan el kellett kezdenie a profilbővítést. Hónapok alatt igazi zöldségdiszkonttá fejlesztették az árudát. Időközben – bő két évvel ezelőtt – Horváthék bezárták a Fűszer Csemegét. Az egykor egyszemélyes kisboltként indult, majd kibővített Dob utcai üzlet ugyanis a napi 12-14 órányi kimerítő munkát már nem „hálálta meg”. A ma is szelevényi lakcímkártyával rendelkező, s ott a helyi „tolvaj rezsim” legfőbb ellenfelének számító, önkormányzati képviselőként is tevékenykedő Szántó akkoriban mégis úgy gondolta, a családi vállalkozását kétrétűvé fejleszti.

A kedvező árak és a mindig friss zöldség- és gyümölcsáru gyors sikert eredményezett, a költséghatékonyság kényszere miatt rövidesen mégis célszerűvé vált az „autómosós diszkont” megszüntetése, a két helyszín összevonása. Az üzlet a család öt tagjának adott munkát, s emellett egy alkalmazottat is eltartott. A családfő érdeklődésünkre elmondta: a „nagy törés” a tavalyelőtti választások, majd az ígéretek alapján joggal várt bizakodás után, a tavalyi nyárutón jött el. A vállalkozó szerint a forgalmukban az augusztus 20-i ünnepi hétvégét követően következett be a drasztikus visszaesés. A törzsvevőik általában hatvan-hetven százalékkal kisebb értékben vásároltak, vagyis egyértelművé vált, a tanévkezdés előtt kiürült az emberek pénztárcája. Szántó ma már biztos abban, hogy Csongrádon alig figyel valaki arra, hogy magyar termelői zöldséget vegyen, a legtöbben multinacionális áruházak olcsó, de sokszor bizonytalan eredetű áruit vásárolják. A vállalkozás megszüntetését mégsem csak a hirtelen bekövetkezett, pénztelenségből adódó forgalom-visszaesés indokolta.

A megtermelt haszon a minimálbérre és a járulékterhekre általában elegendő volt. Idén januártól az új bérezési- és járulékrendszer viszont kigazdálkodhatatlan terheket rótt volna rájuk. Szántó úgy véli, két esélyük maradt: vagy megkockáztatják a feketemunkát, vagy lehúzzák a rolót. Az utóbbit választották, hiszen a feketemunkával járó kockázatot szerinte véletlenül sem érdemes bevállalni.

Szántó lapunk érdeklődésére elmondta: az új minimálbéreket sújtó terhekkel a kis- és családi vállalkozások zöme képtelen megküzdeni, hiszen a személyenkénti mintegy kétszázhuszonötezer forint éves többletkiadás jobbára kitermelhetetlen. Vagyis jön a munkanélküliség, a kilátástalanság. Szántó leszögezte: „a Gyurcsány-rezsim leváltását sürgető milliók nem ezt várták”. Hozzátette: a „valódi rendszerváltás” 2010-es ígérete idején, igazi jobboldaliként azon gondolkodott, beáll a legnagyobb pártszövetségbe, de ma már úgy érzi, jól döntött, amikor megőrizte a függetlenségét.

A 2010-es helyi választási kampány idején ígértek neki és vállalkozótársainak helyi beszerzést, megbecsülést. Ő még a Fidesz helyi kampányújságában, a Csongrádi Szó egyik számában is szerepelt, s támogatta az általa máig rossznak tartott Bedő-féle helyi szocialista „uraságok” leváltását. Ma már úgy véli, „őt, s a hasonló gondolkodásúakat szépen becsapták”, éppen ezért szerencsésnek érzi magát, hogy kellő távol maradt „ettől az új társaságtól is”, így a reggeli borotválkozáskor változatlanul tud a tükörbe nézni.

A Szántó család egyik tagja, az egyik fiú már Hollandiában dolgozik, a többiek még keresik a lehetőségeket – vagyis munkanélküliek. A szilveszteri búcsúebédkor a munkanélkülivé vált alkalmazott azt mondta, van még fantázia a Dob utcai csemegeüzletben, de a továbbműködtetéséhez néhány millió forint kockázati tőke szükséges. Ha valaki ma még fantáziát lát a kiskereskedésben, s egy tradicionális csongrádi üzlet megtartásában, tapasztalt munkatársra, s – vélhetően – tisztességes, megbízható bérbeadóra lelhet. Az persze kérdéses, ma Csongrádon – a politikai maffiához kötődésen kívül, amely úgy tűnhet, államhatalmon felül áll, s „egy bizonyos szexuális alapon” nyugszik – mi lehet még valóban kifizetődő üzlet.

Ha valakinek adódik ötlete, szívesen beszámolunk arról is, az e-mail címünk változatlan: Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.

Hírportálunkon megjelenő információk bármilyen utánközlése kizárólag a website tulajdonosának írásbeli engedélyével lehetséges.

{fcomments}

 
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés